Barvy čarují

Užívá ho celá rodina. Občas je místem setkání větší společnosti, návštěv příbuzných či přátel. Nejčastěji se však jen tak večer usadíme do křesla nebo na sedačku a odpočíváme, čteme, sledujeme televizi, otevřeme notebook, pijeme kávu či čaj, i jíme. Společně i sami. Dá se tu i v klidu jen tak relaxovat třeba na koberci či polštáři a nabírat energii. Vhodné prostředí nám pomáhají vytvářet barvy.

sedačka z kůže

Obývací pokoj je místnost, která slouží více lidem, kteří jsou každý jiný. Každý reagujeme na barvy trochu jinak. Takové místnosti jsou na výběr barev složitější. Při její zařizování se nemůžeme řídit nějakými jednoznačnými poučkami.

 

Každému z nás se asi už někdy stalo, že se v nějakém pokoji necítil dobře a nevěděl vlastně proč. Mohlo se stát, že zvolené barvy nebyly v harmonii s naší energií.

Výběru barev proto věnujme více času. Ať už vědomě nebo nevědomě na ně reagujeme!

 

Co nám radí o působení barev v obývacím pokoji a říká o symbolice barev feng shui?

 


        nepoužívat příliš divoké barevné kombinace – příliš křiklavé a výrazné barvy vyvolávají pocit nepohody


        nepoužívat extrémně světlé barvy


        vyhýbat se sladění obývacího pokoje pouze do jedné barvy


        vhodná je hnědá, písková, zelená (harmonie, rovnováha, vitalita)


        vhodné jsou dekorace a doplňky v barvách elementu ohně rozmístěné po pokoji v malém množství (červená, oranžová, růžová, sytě žlutá)

kameny a oheň

 

bílá – symbol čistoty nevinnosti a dokonalosti, v místnosti zlepšuje životní energii všude tam, kde se nedostává světla (vhodná do koupelny, kuchyně, dětského pokoje)

černá – barva všeho skrytého, záhadného a nepoznaného, černé doplňky v severním sektoru domu vytvoří silnou životní energii pro kariéru

zelená barva harmonie a vyváženosti, uklidňuje, ladí náladu na emocionální vztahy, tlumí podráždění (vhodná do jakékoli místnosti)

hnědá – barva země, dřeva, vitalita zdraví (jako zelená je univerzální)

červená – symbol životní energie, podněcuje, stimuluje, přitahuje opačné pohlaví, zlepšuje krevní oběh, zahřívá, nadměrné použití vyvolává neklid až bolest hlavy (vhodná tam, kde je žádoucí aktivita a energie)

oranžová – barva optimismu, tvorby, svobody, dobrosrdečnosti, zbavuje obav a depresí (vhodná tam, kde komunikujeme, povzbuzuje otevřenost a přívětivost)

žlutá – barva rozumových schopností, pomocník při učení, pomáhá překonávat nízké sebevědomí a ostýchavost, zlepšuje náladu, vyvolává veselí (vhodná do místností určených ke studiu, pomáhá koncentraci)

světle modrá – moudrost, vyváženost, smíření, klid, pokoj, odpočinek (vhodná do koupelny, ložnice)

modrá – posiluje realizaci přání, inspiraci, oddanost a spravedlnost (vhodná pro pracovní místa, pracovny)

fialová – silná barva, je třeba ji používat opatrně, nevodné použití může vést k duševním problémům, barva nejvyšší moudrosti, dobroty a lásky, zostřuje city

(vhodná pro prostory, kde se medituje, omezeně i v pracovních prostorách)