Co dělat, když začne zlobit prostata

Na potíže s prostatou si stěžuje velké procento mužů už po padesátém roce věku. Bohužel se jedná o vliv stárnutí, kterému málokterý muž uteče. Je proto dobré vědět, co dělat v situaci, kdy prostata začne zlobit a znepříjemňovat život.

Problémy s prostatou se mužům nevyhýbají

Jaká je vlastně funkce prostaty?

Prostata neboli mužská předstojná žláza je součástí mužského pohlavního ústrojí, jejím úkolem je produkce výměšků, jež jsou důležité pro transport spermií a jejich výživu. Má tudíž vliv na kvalitu ejakulátu. Jak je vidět, v lidském těle je vše dokonale provázané. Spojena je úzce s močovou trubicí, kterou obklopuje, což je i důvodem toho, že problémy s prostatou projeví hlavně při močení.

Během života prostata stále pomalu roste, a jakmile její velikost není fyziologická, říkáme tomuto stavu zbytnělá prostata. Ta způsobuje hlavně:

●                    silné nucení na močení

●                    močení v noci

●                    malý proud moče        

●                    pocit nedostatečného vyprázdnění   

●                    bolestivé močení

●                    samovolné úniky moči.
 

Zbytnělá prostata není život ohrožující nemocí, zato však dokáže muže pořádně potrápit a zhoršit kvalitu životu. Problém bývá při cestování, kdy není okamžitě k dispozici WC, v noci obtěžuje časté chození na záchod, a činí tak spánek méně kvalitním.
Dýňová semínka pomáhají při potížích s prostatou

PSA test pro domácí použití

V současné době lze zjišťovat problémy s prostatou i v domácím prostředí, a to díky PSA testu. Ten pomáhá indikovat hladinu PSA v krvi, není-li hladina tohoto enzymu zvýšená. Výsledek má člověk do deseti minut. Test lze koupit v lékárnách i bez lékařského předpisu.

Jak udržovat prostatu zdravou?

Důležité jsou preventivní prohlídky u praktického lékaře a také správná životospráva. Jídelníček muže by měl být obohacen o vitamíny E, A, B1, B2 a B6 a minerály selen, vápník, draslík, železo, mangan. Na toto jsou obzvláště bohatá dýňová semínka nebo dýňový olej. Současně je třeba hlídat hladinu cholesterolu a krevní tlak. Také pravidelná pohybová aktivita by měla být běžnou součástí života.