Jawa se ve velkém vrací do Indie

Legenda se vrací. Takto by se dalo nazvat znovuzrození československé značky Jawa v celé Indii. Naše motocykly se tam začali dovážet již po druhé světové válce. V roce 1961 se tam začaly i vyrábět, nicméně o deset let později musel výrobce změnit název na Yezdi. Pod tímto jménem se vyrábělo od roku 1971 do roku 1996.
pár na motorce
 
Před třemi lety se ovšem značka Jawa opět dostala do Asie pod původním názvem. Díky tomu si místní nyní mohou užívat skutečných, nefalšovaných modelů od naší legendy. Produkci zaštítila společnosti Mahindra a nyní již v Indii najdete více jak 100 prodejen, kde jsou k dostání tyto jedinečné stroje. V Asii jde o velmi oblíbenou značku především díky jednoduchosti údržby a klasickému vzhledu.
 

Současná výroba

Když dnes zavítáte do Asie, snadno v místních prodejnách najdete modely Jawa 300, 42 a typ Perak. Jméno je pravděpodobně odvozeno od českého „Pérák“, které označuje naší klasickou 250. Užít si mohou originální retro styl, který mají tak rádi.
 

Jak je to s cenou?

Cenové rozmezí je velmi příjemné a za takovou hodnotu byste si jeden z modelů jistě pořídili i vy. V přepočtu se cena pohybuje mezi 51 tisíci a 62 tisíci korunami. Barev je na výběr také dost. U modelu 42 jde dokonce o šest barevných variant, zatímco u modelu 300 mají na výběr pouze tři. Nejpopulárnější je samozřejmě tmavě červená, kterou často uvidíte i v českém kraji.
 stará Jawa

Čísla neustále naskakují

Ptáte se, co v Indii znamená oblíbený? Čísla mluví jasně. Podle statistik mají více jak 200 milionů registrovaných motorek a údaje se stále zvyšují. Logické je, že se obchody nacházejí ve velkých městech, ale možná byste je nečekali i ve vesnicích. Překvapivě to tak ale je.
 
Prodejny se otevírají i na venkově v místech, která jsou pro Čechy dokonale neznámá jako např. Pindžaur či Siliguri. Úžasné také je, že každé nové otevření doprovázejí davy fanoušků těchto jedinečných strojů.