Rezidenční sídlo – Český Krumlov

Český Krumlov se nachází několik kilometrů od Českých Budějovic. V minulosti bylo toto město sídlem mocných rodů, v roce 1992 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, středověké centrum města je obklopováno Vltavou a každoročně se stává rájem turistů a vodáků.
český krumlov historické město.jpg
Určitě nejnavštěvovanější památkou v Českém Krumlově je jeho Zámek, který je jedním z nejrozsáhlejších zámeckých areálů v Čechách. Nejprve vznikl jako gotický hrad. První přestavba proběhla již v baroku a svou současnou podobu získal za vlády rodu Schwarzenbergů. Nedílnou součástí Zámecké zahrady je Otáčivé hlediště, kde se v letní sezóně odehraje nespočet divadelních inscenací pod širým nebem. Hlediště je jedním z nejvýznamnějších scén v Evropě. V areálu se též nachází Zámecké barokní divadlo, které je jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě.
Určitě se musíme zmínit o Vnitřním městě Českého Krumlova. Zde doporučujeme navštívit náměstí Svornosti, kde se nachází renesanční Radnice a Kašna s morovým sloupem. K vidění jsou ve Vnitřním městě gotické památky, jako např. Kostel sv. Víta nebo Vlašský dvůr.
Dalším zajímavým místem je Latrán. Což bývalo kdysi samostatné město a dnes je již součástí Českého Krumlova jako jeho čtvrť. S vnitřním městem je spojen Lazebnickým mostem a i zde se nachází velký počet gotických domů.
splav a český krumlov.jpg
Město je dějištěm několika festivalů a mezinárodních kulturních akcí. Na půdě Českého Krumlova se nachází velký počet galerií a muzeí. V centru můžeme vidět stavby gotické, renesanční a v malé míře i barokní.
Zajímavostí Českého Krumlova je Chov medvědů. Jejich tradice sahá více jak 400 let zpátky. Poprvé se objevily v 16. století za vlády Rožmberků. Jsou chovány v hradním příkopu mezi I. a II. nádvořím. V současnosti návštěvníci mohou vidět v příkopě dvě medvědice.
K vidění je toho v Českém Krumlově daleko víc, proto doporučujeme se vydat do města na prodloužený víkend třeba s rodinou nebo s přáteli.