Jaká rizika na nás číhají při používání internetu

Přístup k internetu má stále mladší generace. Je to dáno jednak jeho stále se zvyšujícími možnostmi, tak i jednoduchostí jeho používání. V současnosti jsme na tom tak, že to prakticky zvládne i malé dítě. A rodiče je často nechávají, šťastní, že se jejich potomek alespoň na chvíli sám zabaví.

 

Zde je však potřeba si uvědomit, že ani tato aktivita není zcela bez rizika. A to neplatí jen pro děti, ale pro všechny věkové skupiny. Prakticky nikdo není zcela imunní vůči některým taktikám, které jsou zde aplikovány. Přesto je dobré o nich vědět. Díky tomu jim tak snadno nepodlehneme.

 

surfování na internetu

 

Tím prvním, co se týká především dětí, je nevhodný obsah. Snadno se mohou, byť nikoliv svým přímým přičiněním, dostat na webové stránky zobrazující porno, případně násilí. A je jasné, že pro dětskou mysl to není zrovna ideální.

 

Zde je vhodné zapnout rodičovskou kontrolu, která znemožní, aby se na daném zařízení podobný obsah zobrazoval. Tady však musíme podotknout, že ani tato kontrola není všemocná, a je vhodné čas od času kontrolovat, na co se váš potomek vlastně dívá.

 

internetový obchod

 

Další hrozbou, se kterou se často setkáváme, je zavirování počítače. K tomu může dojít především v případě, že stahujeme jakékoliv soubory z neověřených a nespolehlivých zdrojů. A je to mnohem větší problém, než většina z nás tuší.

 

Nemusí totiž jít pouze o to, že se nám rozbije počítač. Mnohé viry jsou mnohem zákeřnější – jsou nenápadné, a místo aby ničily, posílají svému tvůrci data z vašeho počítače. A to včetně nejrůznějších hesel či soukromých údajů. Díky tomu pak můžete zjistit, že máte na účtu najednou mnohem menší částku, než jaká by zde měla být.

 

Kapitolou samu pro sebe je jednání s cizími lidmi přes internet. Ať už se jedná o sociální sítě či e-shop, vždy musíme mít na paměti, že nikdy nevíme, kdo sedí na druhé straně. Proto je dobré přistupovat k tomu vždy s opatrností a o sobě sdělovat co nejméně. Jen tak budeme opravdu v bezpečí.