S půjčkou je to snazší

Pokud si někdo usmyslí postavit si vlastní dům, a při tom ví, do čeho jde, je to možná i docela rozumná volba. Třeba má svoje vlastní představy o tom, jak chce bydlet, a ty nic z toho nabízejícího se stoprocentně nesplňuje, třeba chce postavit svůj dům, aby mohl být na své dílo hrdý, třeba má i jinou motivaci, kvůli které nejde v podobném případě o hloupý nápad. Ale každopádně musí někdo takový počítat s tím, že ani stavba vlastního domu nebude levnou záležitostí, stejně jako by byla drahá i jeho koupě, a že se tu třeba budou docela komplikovaně shánět finance na všechno, co taková stavba obnáší.

vějíř z bankovek

Každého samozřejmě napadne, že se bude muset utratit majlant za stavební materiál, že levní nebudou ani řemeslníci, jejichž pomoc tu bude zřejmě zapotřebí. Ale takový člověk rozhodně nesmí zapomenout ani na to, že si bude muset rovněž koupit pozemek, na kterém by měl jeho dům později stát. A ani ceny pozemků nejsou zanedbatelné, i tady se jedná o výdaje, u kterých si nikdo nesmí říkat, že na to už se peníze nějak seženou. Protože tolik peněz, kolik stojí stavební parcela, lidé obvykle nemívají a ani jim je jen tak někde nepůjčí. A to ne proto že by finanční ústavy tolik peněz neměly, ale proto, že takhle velké sumy vyžadují i hodně důkladně prověřené žadatele. Takové peníze se nepůjčují jenom tak, tady musí mít zájemci přinejmenším hodně vysoké příjmy a preventivně i čisté registry dlužníků.

srolované bankovky

A pokud chce někdo stavět, potřebuje půjčit na pozemek, ale dostatečně bonitní není? Pak mu nakonec možná nezbyde jiná nabídka než hypotéka na pozemek Hypotéka bez registru. Protože u té se není třeba pyšnit ani velkými příjmy, ani čistými registry dlužníků. Tady stačí i jenom dostatečně hodnotná nemovitost, která by se dala do zástavy jako záruka splácení. A tu může podobný stavebník nabídnout daleko spíš než horentní příjmy, které by přesvědčily o jeho solventnosti.