Svět www: Jak se v něm orientovat

Ráno vstanete, otevřete svůj počítač či laptop, spustíte aplikaci prohlížeče a bez dlouhého přemýšlení zadáváte www.facebook.comnebo www.seznam.cza jdete se podívat na nově příchozí e-maily.

Tyto úkony zvládá každý uživatel světa Internetu. Ale jen užší skupina uživatelů ví, co se skrývá za pár písmeny představující seznam, Facebook atd. Chcete pochopit, co je to doména, proč nepoužíváme jen IP adresy a co to vlastně ta IP adresa je? Pak čtete dále.

Začneme od domény
Doména, správně bychom měli psát doménové jméno, je jednoznačná (unikátní) adresa počítače nebo počítačové sítě. Tedy vámi například zadaný facebook.comje doménová adresa. Všechny tyto adresy jsou archivovány u největšího digitálního úložiště web.archive.org. Svoji doménu samozřejmě musíte zaregistrovat, což u nás zajišťuje tzv. nic.cz.

Vraťme se nyní k IP adresám
I zde můžeme laicky říci, že IP adresa je jednoznačný identifikátor síťového rozhraní v počítačové síti, která ale musí využívat IP protokolu, tj. síť musí umět přeložit zadanou adresu.
Rozlišujeme dvě verze IP adres:
A. verze 4– příkladem může být adresa 120.77.10.15, tj. čtveřice decimálních číslic oddělených tečkami,
B. verze 6– zde uveďme jako příklad adresu 2001:db8:0:1234:0:567:8:1, tj. osmice hexadecimálních číslic oddělených dvojtečkou.
Důvodem existenci IP verze 6 je, že adres typu verze 4 je v dnešní době málo a už byly vyčerpány. Proto jsou postupně nahrazovány novější verzí, kde existuje více variant adres. Pokryjí tak potřeby dnešních uživatelů Internetu.

Možná se nyní ptáte, jak to celé spolu souvisí.
Odpovíme vám otázkou. Dokážete si představit, že byste ráno místo www.facebook.comzadali do prohlížeče IP adresu verze 4, nebo ještě hůře verze 6?Pravděpodobně odpovíte, že by bylo velmi obtížné si tyto adresy zapamatovat. A právě proto vznikly doménové adresy, které jsou pro běžné používání, zejména pro laickou veřejnost, mnohem přívětivější.