Alcatraz, děsivé vězení

Je to skalnatý ostrov, který leží zhruba 2 kilometry od pobřeží San Francisca. První Evropan, který se dostal na ostrov byl námořní důstojník Juan Manuel de Avala a to v roce 1775. Název tohoto ostrova vznikl ze španělského názvu Isla de los Alcatraces (neboli ostrov terejů). Na ostrově byla roku 1850 postavena obranná pevnost, která záhy na to sloužila jako věznice. Sídlila tu v letech 1934–1963.
alcatraz san francisco
V současné době je to velice populární a navštěvovaná historická památka. Kromě bývalé věznice tu najdeme pozůstatky vojenského opevnění a dosud fungující maják. O ostrov se stará od roku 1972 NPS (národní správa parků), jelikož nyní obývají Alcatraz vzácní živočichové a mořští ptáci.
Na to, že bylo na ostrově zbudované vojenské opevnění, se nikdy Alcatraz do žádné bitvy přímo nezapojil. Od šedesátých let byl využíván již jako věznice. Díky studené vodě okolo ostrova a jeho vzdálenosti od pevniny to bylo ideální místo pro trestané, které na toto místo začali svážet již na počátku občanské války (1861-1865). V roce 1907 byl Alcatraz oficiálně vojenskou věznicí.
 chodba věznice
FEDERÁLNÍ VĚZNICE
Tato věznice byla obývána vězni, jejichž jména jste jistě již zaslechli, ať už z filmů anebo z článků nebo knih. Jedná se o Al Capone, Frank Morris, Floyd Hamilton (byl komplicem proslulého dua Bonnie a Clyda), Morton Sobell a proslulý vězen s číslem AZ 594 (Ptáčník), vlastním jménem Robert Stroud
 
POKUSY O ÚTĚK Z ALCATRAZU
Jistě známe mnoho filmů či seriálů, kde se popisují útěky z této věznice. Nyní Vám představím pár vybraných vězňů, kteří se o to pokusili. Byli buďto zabiti, nebo utonuli.
·         Arthur "Doc" Barker, Dale Stamphill, William Martin, Henry Young a Rufus McCain (13.01.1939) Unikli z izolované cely. Byli chyceni na břehu ostrova, a kromě Barkera a Stamphhilla se vzdali. Zbylí dva byly po neuposlechnutí rozkazu se vzdát postřeleni a Barker zemřel.
·         Bernard Coy, Joe Cretzer, Marvin Thompson, Stockley, Carnes (02.-04.05.1946) Jejich pokus o útěk skončil fiaskem, bylo totiž při něm zraněno 18 dozorců, 2 dozorci zemřeli, Cretzer byl postřelen a Coy zabit. Stockley, Carnes a Thompson byli souzeni za vraždu dozorců. Thompson a Shockley byli odsouzeni k trestu smrti-zemřeli v plynové komoře v San Quentinu v roce 1948.
·         Frank Lee Moris, John a Clarence Anglinové (11.06.1962) Zmizeli ze svých cel a už nikdo je nikdy nespatřil. Pravděpodobně utonuli, jsou stále vedeni jako pohřešovaní. I když je velice zajímavé, že jednomu dozorci přišla prázdná pohlednice z Brazílie, tak se můžeme pouze domnívat, zdali utonuli nebo ne. Pořad Bořiči mýtů (MythBusters) tento útěk zrekonstruoval v jednom ze svým pořadů.
 
Ponurou atmosféru této věznice stále cítíme, návštěvníci mají rozporuplné názory, zažívají tam podivné úkazy, každý se tam střetl s něčím, čemu nerozuměl.