Bankovní vs. nebankovní hypotéka: Znáte rozdíly mezi nimi?

Hypotéka patří mezi nejoblíbenější úvěrové produkty v České republice, hned v závěsu za nimi se potom umisťují spotřebitelské úvěry, či úvěry ze stavebního spoření. Na narůstající inflaci Česká národní banka očekávaně reagovala i zvýšenou úrokovou sazbou hypotečních úvěrů. Pro stalé větší procento lidí se tak tento produkt stává stále více nedostupný. Dalším faktorem je i nárůst cen nemovitostí nebo stavebního materiálu. Vlastní bydlení se tak stále více stává doménou vyšší třídy, která si může splácet vysoké splátky hypoték. Možná i z tohoto důvodu se na scéně začaly objevovat nebankovní společnosti, které jsou v mnohých ohledech ke klientům přívětivější. Pojďme si tedy představit nejčastější rozdíly, které odlišují bankovní a nebankovní sektor.

Maketa domu

Rychlost vyřízení

Ano, je pravda, že nebankovní sektor je známý spíše pro své spotřebitelské úvěry, nabízí ale i ty hypoteční. Jedná se o tzv. americkou nebankovní hypotéku. Ta na rozdíl od té klasické není vázaná účelovostí, proto můžete peníze čerpat dle vlastního uvážení a ne tak, jak vám legislativa dovolí. Rozdíl je samozřejmě i v rychlosti vyřízení. Zatímco v bance si na hypoteční úvěr počkáte klidně několik týdnů, u nebankovních společností je tento proces několikanásobně rychlejší. Nebankovky totiž čekají na žadatele o úvěr doslova s otevřenou náručí a proto příliš nedbají na jejich lustraci. Celý proces se tedy o tuto legislativu a papírování zkrátí.

Spoření peněz

Benevolentnější podmínky

Hypotéka v bance je úvěr opatřen jistou dávkou byrokracie a už dávno neplatí, že na ní dosáhne každý, kdo o ni přijde požádat. Ba naopak, zamítnutých žádostí stále přibývá. Nebankovní hypotéky jsou však mnohem přívětivější. Můžete je totiž získat i za předpokladu, že máte negativní záznam v registru dlužníků, nedostatečný příjem či špatnou finanční minulost.