Co na zahradu patří? Altán!


Určitě to chápete stejně. Aspoň v tom případě, pokud nepatříte k lidem, kterým zahrada a její využívání nic neříká. Kdo je milovník zahrady, a relaxace na ní, jistě potvrdí, že na zahradu patří nějaká stavba, která bude sloužit nejen jako solitér a prvek přitahující oči, ale i poskytne uživatelům zahrady klidné místo pro odpočinek, četbu oblíbené knihy, nebo i přípravu grilovaných jídel. K tomu všemu může sloužit altán.

Dřevo je úžasný materiál

Moderní altány využívají i jiné materiály. Ty klasické jsou ovšem z dřevěné konstrukce. Dřevo totiž na zahradu tak nějak od přírody patří, neruší její řád a neprovokuje k přehnané technizaci, jako jsou elektrické žaluzie, zatahovací stěny a podobné vychytávky. Dřevěný zahradní altán, působí vždy uklidňujícím dojmem. Vyrábí se převážně z měkkého, jehličnatého dřeva, borovice či modřínu. Konstrukce je lety ověřená a popravdě řečeno, u altánu se toho moc nového vymyslet nedá. Stavitel si může pohrát především s rozměry altánu. Měl by je přizpůsobit svým potřebám. Odhadům, co vše se bude v altánu dít, jaký bude mít účel a jak se bude vyvíjet počet jeho uživatelů. Zahradní altán si lze zakoupit jako stavebnic, případně si vybraný altán nechat výrobcem přímo postavit. Je to jednodušší a pro lidi bez kutilských dovedností asi i nejbezpečnější varianta.

Altán

Pokud se rozhodnete zakoupit si stavebnici altánu, budete potřebovat především kvalitní nářadí, hlavně vrtačku, šroubovák, brusný papír a možná i pilku. K dobru přijde i žebřík. Také se vám bude hodit nějaká lazura, i když výrobce veškeré řezivo, které pro altán používá, řádně impregnuje. Samozřejmě se vám bude hodit i nějaký ten pomocník. Spousta dílů konstrukce je zapotřebí při montáži různě přidržet, podepřít. Alfou a omegou pohodlné stavby zahradního altánu je pečlivé a přesné zaměření ukotvení jeho nosných trámků. Předejdete tak nutným zkracováním materiálu a dalším úpravám při montáži střechy.