Jaké zábradlí vybrat ke schodišti? Záleží na materiálu, který je ten nejlepší?

Co by bylo schodiště bez zábradlí, že? Zábradlí plní především bezpečnostní ale i estetickou funkci, mělo by být vyrobeno z kvalitního materiálu. Jak vybírat?

Jaké zábradlí vybrat ke schodišti? Záleží na materiálu, který je ten nejlepší?

Schodišťové zábradlí lze vybírat podle několika parametrů, tím rozhodujícím by ale měl být vždy materiál, ze kterého je zábradlí vyrobeno. Na trhu je skutečně z čeho vybírat, ale vždy je nutné vzít v potaz nejen všechny výhody ale i nevýhody daného materiálu. Jak si stojí klasické hliníkové zábradlí oproti modernímu skleněnému? A jak jsou na tom ostatní materiály?

pexels-photo-955733

Hliník nezklame

Hliníkové zábradlí do domu Fa-havlicek je asi nejznámější a také nejrozšířenější na trhu. Hliníkové zábradlí se totiž hodí nejen do interiérů, ale je vhodné také pro použití venku. Hliník je lehký a tak se s ním snadno manipuluje, je tedy snadné zábradlí z něj nainstalovat. Navíc jako materiál se hliník vyznačuje výbornou životností, velmi dobře se udržuje v čistotě, nepodléhá běžnému opotřebení, jako je například loupání. Je vhodné pro rodiny s menšími dětmi, protože na něm nejdou vidět stopy, mastnota a všechny nečistoty lze snadno otřít, také ani po letech nemění svou barvu a je stále stejné po mnoho let.

Běžně známe hliník v podobě stříbrné barvy, moderní technologie a speciální ošetření hliníkového povrchu ale umožňují změnit tuhle zajetou barvu. Hliník tak může mít i barvu do zlata, bronzovou, může mít matnou i lesklou podobu. Snadno se tedy bude kombinovat se stylem interiéru a ostatním vybavením domu či s podobou schodiště.

governor-s-mansion-montgomery-alabama-grand-staircase-161758

Pozor na lákavé módní provedení

Hliník patří mezi klasiky, na současném trhu lze nalézt i více modernější materiály, ze kterých se schodišťové zábradlí vyrábí. Jde zejména o skleněné zábradlí, které vypadá skvěle, ale je velmi nepraktické a má krátkou životnost, snadno podléhá opotřebení, musí se často leštit a udržovat v čistotě, protože je na něm viditelná každá sebemenší nedokonalost, více méně podobně je na tom i chromové nebo nerezové zábradlí. Oblíbené je i dřevěné zábradlí, o které se ale musíme taktéž hodně starat, protože dřevo je citlivý materiál, i když odolný.

Ať už zvolíte jakékoliv zábradlí, nezapomeňte, že kromě toho, že má vypadat skvěle, má plnit i ochrannou a bezpečnostní funkci. Nainstalovat si jej proto vždy nechte raději odbornou firmou.