Mluvte s dětmi o penězích

Učíte děti od mala, jak hospodařit s penězi? Děti vnímají, že rodiče platí v obchodě penězi, ale dokud nedostanou svoje první peníze, tak těžko říct, nakolik celou situaci vnímají. V momentě, kdy dostanou první peníze, pravděpodobně místo dárku k narozeninám, tak se nabízí otázka, co s nimi? Naučit je hned spořit, nebo je nechat, aby si hned koupili, na co jim peníze budou dostačovat, i když víme, že to bude nějaká hloupost. Ale jsou to jejich peníze. Těžká volba. Rozhodně je ale dobré, když děti co nejdříve do světa financí zasvětíme.

peníze

Asi nebudeme chtít dětem říct, že Ježíšek neexistuje a dárky kupují rodiče, kteří je musí zaplatit. Ale že rodiče musí chodit do práce, aby byly peníze na všechno, co domácnost a ony potřebují, to by měly vědět od malička. Tzv. finanční gramotnost se v jakémsi základu učí i na základní škole, ale jednoznačně je to nedostačující, což nám dokazuje řada lidí končící v exekucích a v osobních bankrotech.

peníze

Mít přehled o svých financích v každém momentě, nezadlužovat se, to zdaleka nezvládá každý. Přitom každý potřebuje peníze pro vlastní živobytí a pokud se nenaučí správně hospodařit, tak se snadno dostane do průšvihu.

Kdo neumí se svými financemi zacházet, může se mu lehce stát, že se dostane do dluhů a bude hledat cesty, jak z problémů ven. Je pošetilé myslet si, že dostane americká hypotéku bez dokládání příjmů. Dostat půjčku, aniž byste měli aspoň minimální příjem, to je opravdu bláhová myšlenka, a právě tomu by vás měli už na základní škole neučit, že takto žádná půjčka nefunguje. Zároveň by každému mělo být jasné, že s každou půjčkou musíte dát něco do zástavy. S největší pravděpodobností to bude nemovitost. Malé děti můžete učit šetřit do prasátka, těm větším je prima založit účet a nechat je pod dozorem hospodařit s jejich financemi, aby se naučili vyjít s tím, co mají a nedělali zbytečně dluhy.