Nůž pro MacGyvera

Každý kluk od malička toužil po vlastním noži a tato touha přetrvává navzdory všem iPodům, Xboxům a samozřejmě chytrým telefonům. Tátové si rádi zavzpomínají na své dětství a nějaký ten nabroušený kousek nakonec vyberou. Jenže když stojí nad nabídkou dnešních obchodů, neodolají a kromě nové „rybičky“ sáhnou i po vychytané novince třeba od Victorinoxu nebo Leathermana.
nůž a kompas
Nůž se po právu stává naším dlouholetým a vytrvalým přítelem a spojencem. Hledáme ho při balení outdoorového vybavení na menší i větší túru, při přípravě na kempování, při cestě na chatu nebo jen při výpravě do lesa na houby. Reklama se nám snaží místo něj vnutit i různé multifunkční karty, ale upřímně, karta není nůž.
multifunkční nůž

Nabídka nástrojů v multifunkčních nožích je takřka nekonečná

Základem každého „chlapského“ zavíracího nože je čepel a pilka. Oblíbenými nástroji jsou také různé typy otvíráků, vývrtka, nůžky, šroubovák, pinzeta, párátko a pilník. Vášnivým cyklistům se bude hodit multifunkční klíč a kleště, nástroj na opravu kola a křížový šroubovák. Pro střelce naleznete nůž se šroubovákem na výměnu zahrdlení brokové hlavně, nástavcem na čištění nebo s metrem na změření trofeje. Na výlety do přírody a příležitostné kempování možná sáhnete po noži se lžící, vidličkou a karabinou.
Novinkou ve výbavě jsou také různá LED svítidla, které jsou součástí nože. V záchranářském noži najdete hrot pro rozbití okna, čepel na řezání bezpečnostních pásů, pilku na řezání tříštivého skla a navíc může být střenka luminiscenční, aby i ve tmě byl nůž snadno viditelný. I pro zarputilé outdoorové nadšence se dá najít pár specialit, třeba signální píšťalka a křesadlo.
turista s batohem
Pravdou ale je, že ani MacGyver by s takovým multifunkčním nožem nepostavil v pralese hotel. Ať nás výrobci přesvědčují jakkoliv, když něco potřebujeme spravit, není nad opravdové nástroje. Nůž byl přeci především určen k řezání. V případě nouze se nám ale zavírací nůž vždy hodí.