Vítejte v kuchyni

Je mnoho věcí, bez kterých bychom se v kuchyni neobešly. Mezi jednu z nejdůležitějších patří sporák. V dnešní době si kuchyň bez něj nedovedeme ani představit.
rohová kuchyň
Je docela zajímavé, že úplně první sporák vznikl v roce 1740 a vůbec nesloužil k vaření, ale jen k pouhému ohřívání jídla. Nic méně jeho vývoj se neustále rozvíjel a o 60 let později již mohly hospodyňky na něm i vařit. Měl ovšem malou chybičku, byl tak obrovský, že se do kuchyně ani nevešel.
Ovšem rok 1834 byl rokem převratu a v kuchyních mnohým domácností, stál sporák na tuhá paliva. Takový nejspíš známe z kuchyní našich babiček. Aby ne, byl úsporný už jen vzhledem k tomu, že se v něm topilo a vyhřála daná místnost a zároveň se mohlo vařit. Samozřejmě, že všechno má svá plus i mínus. A topit ve sporáku v létě způsobovalo doslova muka.
sklokeramická varná deska
Pomalu se začal na trhu objevovat elektrický sporák a začal ho vytlačovat plynový. Později se v domácnostech vyskytoval takový hybrid. Napůl plyn a napůl elektřina. A tím to nekončilo. Zhruba od třicátých let minulého století se začaly objevovat sporáky s indukční deskou. Přinesl s sebou úsporný zdroj tepla. V podstatě výhoda byla v tom, že se ohřívá přímo dno nádoby.

Jak to vypadá v dnešní době?
Tak možností je rozhodně několik a můžeme si vybírat podle toho, které nám více vyhovují. Nejvíce je asi používána kombinace vestavěné trouby a varné desky. Samozřejmě je zde opět mnoho dalších možností a tak můžeme vybírat z nekonečně mnoho možných variant.
Výrobci nám nabízí:
Vestavěné trouby s rychlo ohřevem a dokonce, které se samy čistí, stačí jen na dno dát pekáček s trochou vody a nechat na určitou dobu ohřát
Velké, které umožňují víceúrovňové pečení
Kompaktní sice patří na trhu k nejdražším troubám, ale zase tomu odpovídá vybavení a její úspora
Multifunkční s inteligentním paměťovým systémem
Parní ta je doporučována pro zdravou výživu

A mnoho dalších. Inu vybírat je opravdu z čeho. Ještě, že jsou pracovníci prodejen elektroniky připraveni zákazníkovi nabídnout produkt, který bude pro něj jako ušitý na míru a jeho požadavky.