ZÁKLADNÍ VÝCVIK PSA

Znáte to. Chcete kamaráda do bytu nebo na zahradu, a tak si pořídíte štěně. Výběr vhodného plemene je také důležité vážit, ale o tom zase někdy jindy. Každý chce mít psa vycvičeného jinak, existuje ale pár základních povelů a triků, které by měl umět každý. A jejich učení není vůbec složité. Stačit Vám bude trpělivost a velká spousta pamlsků.
psi v trávě
Ke mně
Základním povelem, který by měl zvládat každý pes, je povel ke mně. Je extrémně důležitý pro chůzi bez vodítka, aby Vám pes neutekl a byl tam, kde ho vy chcete. Nejlepší je povel trénovat na zahradě nebo v prostoru, odkud Vám pes neuteče. Teoreticky na dlouhém vodítku. Pes by po zvolání povelu měl přiběhnout a ideálně si před Vás sednout. Postavte se tak, aby Vás viděl a když pokyn splní, odměňte ho a hodně pochvalte.

Sednout
Velice jednoduchý a potřebný povel. Psa ho naučíte tak, že mu dáte nataženou ruku s otevřenou dlaní nad jeho hlavu a pronesete povel. Pes si automaticky sedne. Postupem času pes zvládne splnit pokyn i bez natažené ruky. Je důležité, aby pes přesně věděl, jaký pohyb má spojovat s pokynem.

Lehnout
Nejjednodušší povel. Když pes sedí, pamlskem ho navedeme k zemi a následně pochválíme.

Nesmíš
Pokud nechcete, aby Vám pes okusoval například rohy nábytku, je potřeba mu to vysvětlit. Řev nebo rány rozhodně nepomáhají, pes se Vás bude akorát bát. Když vidíte pejska něco okusovat, říkejte mu nesmíš tak dlouho, dokud toho nenechá a řádně ho pochvalte a odměňte.
aportující pes
Zůstaň
Dovedete psa do lehu a s pokynem zůstaň od něj odstupujte. Nejprve odstupte kousek a když pes zůstane, vraťte se k němu a odměňte ho. Vzdálenosti prodlužujte úměrně schopnostem Vašeho pejska. Povel mísíte ukončit slovem volno, aby pejsek věděl, že už se může hýbat.
Existuje spousta dalších cviků, které můžete svého pejska naučit. Například popros, pac, sudy nebo různé otočky. Jedná se o cviky určené spíše pro zábavu a psychické cvičení psa.